Cevaplanmamış mesajlar Aktif başlıkları görüntüle


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
forumtools   forumtools
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yayın Balığı Av Teknikleri
MesajGönderilme zamanı: Pzr Haz 24, 2012 11:21 am 
Çevrimdışı

Kayıt: Pzr Haz 03, 2012 11:13 am
Mesajlar: 2005
NEHİRDE YAYIN AVI
-YER SEÇİMİ-
nehirde yer seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk hususlardan birisi,avlanılacak bölgenin ,su derinliklerini kontrol etmek olmalıdır.bunu basit bir uzun kamış ve kurşun yardımı ile , yapmak mümkün.
Yayın balığı nehirlerde dik yamaçları,ve derin ama suyun sakin aktığı bölgeleri mekan seçerler,buralarda oltanıza geldiği gibi, avlanmaya çıktıkları bölgeler değişik bölgelerdir.bu yerler yemin bol olduğu kök içleri olabilir.,buralara takılan yemleri,larvaları yemeye gelen balıklar yayın balığına bulunmaz bir nimettir.ama nehirlerdeki yer seçimini belirleyen ana etken, esasen kenar toprak yapısı ile doğru orantılıdır,batak yerleri tercih ederler, çünkü sevdiği yemler burada yaşar.
-YEMLER-
yayın:suyun akışına ters hareket ederek avlanma yapar,nehirde yayın yemlerinin sıralamasında her zaman ilk sırayı balık alır. çünkü doğasının gereği budur, yayın: balıkla beslenmek için yaratılmış bir hayvandır,ama nehirlerde :danaburnu,sülük,kurbağa gibi yemler birincil yeme yakın değer taşırlar.bunu sebebi, bu proteinlerin nehirlerde sıkça bulunmasıdır.
(tabi kayalık bir nehrin yem popülasyonu çok faklı olacaktır. bu tip avlaklar, ayrı bir yayın balıkçılığı sistemi gerektirir)
-TAKIMLAR-
bana göre:köstek,kesinlikle eksiz ,direk misinaya geçirilen,tek iğne olmalıdır.balığa daha yakın avlandığınız için,yayın daha tedirgin olacaktır,daha nazik vuracaktır,yemin üzerinde fazla görüntü vermemek amaç olmalıdır.bunla beraber,hırsızlı takımların köklere takılması sıkça karşılaşılan bir problemdir.
iki stoper ve gezer kurşun dan oluşan basit ,eksiz bir takım ideal dir. iğneler 0/3- 0/4 fazlası olmamalıdır,kurşunlar 40-50 gr ı geçmemeilidir,eğer bu ağırlık daki kurşununuz suda akıyorsa, doğru yer seçimi yapamamışınızdır. misina 45-50 kalınlığında yani biraz kalın olmalıdır.ama esnek misinalar tercih edilmelidir. mesafe kısa ve sert kontra ile çalışacağınız için, bu gereklidir. ama ip kullanacaksanız da,direk ipe iğneyi bağlayın.ve daha kuvvetli çekerde ip kullanın,zira ip misinalar esnek değildir.
Kamışlar 50-100 gr atarı geçmemelidir.bu atarları geçen sert kamış kullanırsanız ,balığı unutun.misinada boşluk olmadığı için ,balık yeme saldırdığın da,balığın kamışı anlamaması gerekmektedir,bunun için de stıck kamışlar kullanmanızı tavsiye derim . esnek ve aynı zaman da kuvvetli kamışlardır. zil takarsanız,balık vurduğunda, zili almanız zor olabilir. balık yakın olduğu için darbe daha kuvvetli olur,zil veya ağırlık kamışa çarpıp zarar verir.makinalarınız 50lik 60 lık kontrası sıkışmayan sağlam makinelar olmalı, misina makinaya sıkı sarılmalıdır.sıkı olmazsa kontra sıkışabilir.
-İNCİLER-
nehirde balık vurduğunda acele etmemek ,kamış iyice yattığın da,balığı taktırmak gerekir, taktırdığınızda kesinlikle kamışı sadece 30 derece de tutun,bir müddet hareketsiz kaldıktan sonra ,balık kurtulmak için,suyun üstüne çıkıp kafa atmaya başlayacaktır.kendini kurtarmayı beceremezse, dibe dalıp son bir kuvvet deneyecektir,nehirde suyun debisi ile birlik de balığı çekmek zorlaşacaktır bu yüzden çok zor bir balıkçılık dır.
yayın balığı kışın nehirlerin kıyılarında kendine mağara ve oyuklar arar ve kışı burada geçirir,nehirlerde çok daha erken yumurta bırakır.


GÖLDE YAYIN AVI
-YER SEÇİMİ-
yayın balığı;genel anlamada derin dik yamaçlarda dinlensede ,bu yerlerde pek oltaya gelmez.göllerde derin ama sakin koylara avlanmaya gelir,ancak gölün yapısında kurbağa gibi popülasyonlar çoksa ,daha sığ otluk bölgelere de gece yanaşabilir, ancak asla gündüz bu sistem de avlanmaz.çok bilinenin dışın da,rüzgarlı karışık bir günde, yayın gayet hareketli ve aktif yemlenme yapabilir,sadece gece tutlur mantığı yanlış bir mantık dır.en iyi av zamanları; haziran ayı ve temmuz başı-eylül- ekim tabi bu avlak aypılarına göre değişiklik gösterebilir.
-YEM-
Göllerde yayının kesinlikle birincil yemi balıktır.yapılan en büyük yanlışlardan biri,örnek verirsem:taşlık olan bir yerde sülük ile yayın tutmaya çalışmak.dır.zaten genel anlam da bakarsak sülük ile tutacağınız balık çok da büyük olmayacaktır,10 kilonun üzerindeki balıkların tercihi sülükten yana olmamaktadır,ancak bu tam tersi bilinen bir meseledir..ikincil yemler her zaman avlak yapısının özellikleri ile ilgilidir.örnek verirsem:eğer göl de kurbağa popülasyonu yüksek se kurbağa ikincil yemleri içerisinde en tepeye yükselmiştir.ancak gölde ksıtlı yem mevcut sa midye gibi yemlerde devreye girer,midyenin yayın balığının etini kokuttuğu,son çare olarak beslendiği genel kanı ve gözlemdir.ayrıca yurt dışında yayın balığının avın da, boili de sıkça kullanılmaktadır. ancak türkiyede bu sistem henüz gelişmemiştir.
benim yaşadığım bir olay da: 40 kilonun çok üzerinde bir yayın balığı,oltama taktığım kelebek kurduna gelmiştir. bunun sebebi: her yıl orada yayının bu besini bolca bulması yatmaktadır.yayın dip su balığıdır, ama avlanmaya çıktığı zaman yukarıdaki bir yemi de kolayca fark etebilir.
-TAKIMLAR-
Göller Dip ve şamandıralı avcılığı yapılmasına müsaitdir.
Dip takımlarında : tek köstekli avcılığı her zaman daha doğru bir avcılık olarak görmüşümdür.köstekte: misina köstek her zaman tercihim olmuştur.tek iğne ,yada arkaya da üçlü hırsız atılabilir. ancak hırsız küçük olmalıdır.tabi ip misina ile de köstek yapılabilir.iki takım da da gezer bir kurşun ,en fazla 60 gr olmalı,bir fırdöndü,ve 0/3-0/4 iğne ideal olacaktır,yani bazen herşey basittir.misinanızın esnek olması gerekir 0. 40-0.45 in üzerine geçmemek gerekir.ip misina kullananlar daha yüksek çekerli kullanmak zorundalardır, keza ip misinalarda esneme yoktur.kamışlar mümkünse,stıck tercih edilmelidir bu kamışlar :hem çok esnek ve çok daha sağlam kamışlardır. balığı daha rahat yorma imkanı sağlar.bu kamışlarda 150 200 gr ın yukarısına çıkmamanız iyi olacaktır.mutlaka sağlam tutucular kullanılmalıdır.kullanılan kepçeler büyük olmalı,ve mümkünse balık eldivenle ağzından tutularak çıkarılmalıdır.
şamandıralı avcılığında: köstekleri ,1metrenin üzerine çıkarmayın ,yayın,yukardaki balığın hareketini ,orta sudaki bir balıktan daha kolay algılar. kesinlikle şamandıra ile iğne arasında hiçbir şey olmamalıdır,ayrıca dip takımda kullandığınız ip misinayı burada kullanamazsınız, çünkü arkada bir dip süliyeti yoktur ipi hemen fark eder.
-İNCİLER-
belli bir boya kadar(4-5 kilo)sürü halinde gezen bir balıktır, ancak bazı yerlerde daha büyüklüklerde de grup halinde olabilirler..bir balık tutuğunuzda, tekrar oltanızı suya atın,başka balıklar da oltanıza gelebilir.
balık tutulduğu zaman,kamışı 30 derece tutarak bekleyin ,kurtulmak için suyun üzerine çıkıp kafa atacaktır. ancak tam herşey bitti derken, mutlaka bir son darbe kendine saklar ,bu son darbeyi atlatırsanız işiniz kolaydır , yinede kuyruk kıvırıp, kendini sabitleyen zor bir balıktır. kamış ile kafasını kaldırmanız gerekir.balık yeminiz kurbağa ise mutlaka 2 saatte bir değiştirin,sülüğü sadece bir kere iğneden geçirinki, iki tarafa uzayabilsin.yayın avın da gece ateş yakılmaz ,bu bir kanun gibidir.yemi yemeye karar verene kadar çok titizdir, ama karar verdiğinde,yemi bırakmaz ,mutlaka alır.
duyduğum en ilginç rivayet,yayın balığının,bıyıklarıyla solucan taklidi yapıp, küçük balıkları yattığı yerden kendine çekebilmesi.bana göre çözülememiş,çok gizemli bir hayvan


Başa Dön
 Profil  
 
 
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] Kimler çevrimiçi

 

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

 

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

 
Geçiş yap:  

yukari


çanakkaleseo bağımsız denetimvergi mevzuatıvergi mevzuatı search Tema; Mavi1 for Çanakkale Kıyı Balıkçılığı